dr Błażej Pruszczyński | Clubfoot Clinic
Diagnostyka i leczenie chorób stawu biodrowego, stopy końsko-szpotawej, mózgowego porażenia dziecięcego, następstw urazów, chorób zwyrodnieniowych, dobieranie ortez.
3668
page-template-default,page,page-id-3668,ajax_fade,page_not_loaded,

Clubfoot Clinic

Stopa końsko-szpotawa jest wadą wrodzoną kończyny dolnej. Polega o deformacji stopy: zgięciu podeszwowym, nawróceniu i przywiedzeniu stopy. Występuje u 1:1000 noworodków. Można ją zdiagnozować w II trymestrze ciąży w czasie badania USG, leczenie wdraża się po urodzeniu, w pierwszych tygodniach życia.
Technika leczenia wg Ponsetiego składa się z 3 etapów:

1. zakładanie serii gipsów redresyjnych
2. przecięcia ścięgna Achillesa (w znacznej większości przypadków)
3. stosowania szyny derotującej z butami (ortezy) do 4-5 roku życia

Leczenie serią opatrunków gipsowych należy rozpocząć w pierwszych tygodniach życia, najlepiej w pierwszych dwóch. Etapy zakładania opatrunków gipsowych skupiają się na odrotowaniu stopy – zmieniane są co 7 dni (czasami 5 dni), a ich liczba zależy m.in. od ciężkości wady, sztywności stopy, stanu ogólnego dziecka. W czasie zakładania opatrunków gipsowych bywa niespokojny ze względu na utrzymywanie kończyny w jednej pozycji i mnogość osób dookoła. Wskazane jest zajęcie czymś dziecka w tym czasie, odwrócenie uwagi. Opatrunek zakładany jest przez lekarza i asystę. Rodzice są włączeni w ten proces – ich rola polega na uspokojeniu dziecka i ewentualnie podtrzymaniu barków i głowy. Prawie wszystkie dzieci będą wymagały przecięcia ścięgna Achillesa celem korekcji ustawienia kości piętowej. Po takim zabiegu unieruchamiamy kończynę ponownie na 3tyg. Ostatnim etapem leczenia jest stosowanie szyny derotującej wg specjalnego schematu do 4-5rż.
W przypadku nawrotów deformacji – warto jest zacząć leczenie od ponownego założenia serii opatrunków gipsowych i dopiero później rozważyć inne formy leczenia.

Od maja 2018 uruchomiłem dzień poradniany tylko dla pacjentów ze stopą końsko-szpotawą – tzw. Clubfoot Clinic. Będzie to miejsce kompleksowej obsługi pacjenta z tą chorobą:

– konsultacje,
– zakładanie gipsów,
– dopasowywanie ortez

Poradnia powstała na bazie wzorców i doświadczeń ośrodków amerykańskich i europejskich w których się szkoliłem.
Jest to okazja do spotkania się rodziców dzieci na różnym etapie leczenia, możliwość wymiany doświadczeń i uwag między opiekunami. Dzieci ze stopą końsko-szpotawą będą mogły spotkać inne osoby i zobaczyć, że nie są jedyne z tą chorobą. Zapraszamy również pacjentów dorosłych.

Clubfoot Clinic – czyli poradnia dedykowana dla osób ze stopą końsko-szpotawą będzie w poniedziałki, w Łodzi w Centrum Medyczne Querqus, ul. Tymienieckiego 20, 90-349 Łódź, Telefon: +48 509 426 304, e-mail: rejestracja@querqus.pl